Pij alkohol, bierz narkotyki, uprawiaj seks. Grunt, abyś zdrowo się odżywiał.

Pij alkohol, bierz narkotyki, uprawiaj seks. Grunt, abyś zdrowo się odżywiał.

Nie jest niczym odkrywczym, że zdrowe odżywianie jest kluczem do lepszej jakości życia. Ale na pewno zaskakujące jest stwierdzenie, że nieprawidłowa dieta jest gorsza w skutkach niż narkotyki, alkohol, przypadkowy seks oraz papierosy razem wzięte!

Po przeczytaniu materiału z najnowszych badań, osłupiałem niczym cała Polska po golu zdobytym przez Roberta Lewandowskiego w 94 minucie meczu Polska-Armenia. Większe zaskoczenie spotkało w tym roku jedynie Hilary Clinton w noc wyborów w USA. Dlaczego? Przeczytajcie sami.

 

W najnowszych badaniach (Global Panel on Agriculture and Food Systems for Nutrition), które określiły czynniki wywołujące globalne obciążenie chorobami jest wiele znanych nam pozycji.

Badacze stworzyli raport oparty na danych z blisko 250 wiarygodnych źródeł. W raporcie ujęto czynniki wg stopnia istotności. Wśród 11 czynników wywołujących globalne obciążenie chorobami aż 6 z nich jest związanych z nieprawidłowym odżywianiem (te czynniki wyróżniłem w liście poniżej).

 

Lista czynników przedstawia się następująco:

 

 1. Nieprawidłowa dieta
 1. Wysokie ciśnienie skurczowe krwi
 1. Niedożywienie matki i dziecka podczas ciąży i laktacji
 1. Palenie papierosów
 1. Zanieczyszczenie powietrza
 1. Wysoki wskaźnik masy ciała
 1. Nadużywanie alkoholu lub narkotyków
 1. Wysokie stężenie glukozy w osoczu
 1. Zanieczyszczona woda
 1. Ryzykowny stosunek seksualny
 1. Wysoki poziom cholesterolu

 

Badacze wyciągnęli szokujące wnioski. Nieprawidłowe żywienie zdaje się być bardziej niebezpiecznym czynnikiem niż nikotyna, ryzykowny seks, narkotyki oraz alkohol razem wzięte! Nie wspomnę o zanieczyszczeniu powietrza, co z pewnością ucieszy mieszkańców Krakowa 😉 Dlaczego tak się dzieje, że dieta jest aż tak istotna?

 

 

Bogaty jest bardziej chory niż biedny?

Schemat jest bardzo prosty. Ubogie społeczeństwo cierpi na choroby związane z niedożywieniem lub nieregularnym i nieprawidłowym odżywianiem.  W wyniku zmian gospodarczych społeczeństwo się bogaci. Rośnie PKB. Naród zarabia coraz więcej i wydaje pieniądze na pożywienie. Niestety, często jest to śmieciowa i mocno przetworzona żywność. Wzrasta odsetek osób z nadwagą, otyłością, cukrzycą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Pieniądz staje się wrogiem zdrowia, choć wcześniej to jego brak był pośrednią przyczyną chorób. Paradoksalnie wydajemy pieniądze na zdrowie, które straciliśmy w procesie ich zarabiania. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której biedni są niedożywieni, a Ci których stać na żywność chorują wskutek bardzo niskiej jakości pożywienia. W rezultacie większość dotyka problem niewłaściwej diety i jej skutków. Dlatego 6 pozycji z 11 zajmują elementy związane z odżywianiem.

 

 

Przede wszystkim jakość odżywiania stanowi o zdrowiu

I tak na przykład w Polsce od czasu komunizmu i szybkiego wzrostu PKB, który nastąpił po transformacji gospodarczej, wzrósł znacznie odsetek osób chorych na cukrzycę. Mamy jeden z największych przyrostów dzieci z nadwagą i otyłością w Europie!

Bardzo ciekawym przykładem jest również Afryka, gdzie na pozór wydawałoby się, że mamy epidemię niedożywienia. I tak właśnie jest. Jednak mieszkańcy tych krajów afrykańskich, które zaczęły dorabiać się na wzroście gospodarczym, wpadają w plagę otyłości.  Afryka jest dobrym przykładem na to, jak złożony jest problem prawidłowego żywienia. Skupiając się przede wszystkim na walce z głodem tworzy się pożywienie małowartościowe, które ma ten głód zaspokoić, a z wiadomych przyczyn składniki odżywcze są na drugim miejscu. Jednak w dłuższej perspektywie takie pożywienie ma druzgocący wpływ na społeczeństwo. Nagle w jednym kraju mamy ludzi skrajnie niedożywionych i otyłych. Jest to błędne koło.

 

 

Trzy miliardy grubych ludzi

Szacuje się, że do 2030 roku liczba osób otyłych lub z nadwagą wzrośnie z 1,3 miliarda osób (2005 rok) do 3,3 miliarda.

Oznacza to, że 1/3 ludzi będzie miała zaburzoną wagę! Poza konsekwencjami zdrowotnymi, społeczeństwo będzie również cierpieć ekonomicznie. Leczenie wszelkich chorób, które będą miały swoje źródła w nadwadze i otyłości będzie liczone w biliardach dolarów. Na podstawie tych wszystkich danych (choć nie zachęcam;)) jasne wydaje się stwierdzenie, że alkohol, narkotyki, przypadkowy sex czy nikotyna wydają się relatywnie całkiem „zdrowe” 😉

Ten tekst napisałem również dla portalu Edutorial.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam na mój fan page na Facebooku: @nieZdrowyBiznes

Udostępnij
2 komentarze
 1. jeśli chodzi o zdrowy styl życia to rodzaj dostarczanej do organizmu wody jest bardzo istotny. Ciekawy artykuł o tym jaką wodę pić:
  http://www.crystalwatersystem.pl/materialy/jaka-woda-jest-dobra/1494890928

 2. Moim zdaniem te wnioski z ostatniego są trochę za daleko posunięte. Sam pan napisał, że prawie wszyscy mamy problem z nieodpowiednią dietą, więc ciężko jest stwierdzić co stanowi większe zagrożenie – złe odżywianie czy palenie tytoniu, gdyż oczywiście osób uzależnionych od tytoniu na świecie znajdziemy o wiele mniej i badania dotyczące tych osób nie dadzą nam tak dobrego odwzorowania jak w przypadku ludzi źle odżywiających się 😉 Poza tym bardzo podobał mi się pański artykuł